Son Dakika
31 Ağustos 2016 Çarşamba

Van Merkez İlçe Tuşba’da Kim Kazanır?

16 Şubat 2014 Pazar, 21:32
Van Merkez İlçe Tuşba'da Kim Kazanır

30 Mart Yerel seçimlerine kısa bir süre kala partilerin heyecanı dorukta. Özellikle Van Merkez İlçe Tuşba’da kimin kazanacağı çok merak ediliyor.

Siyasi partilerin hemen hepsi Van şehir merkezinde parti otobüslerini gezdirmeye çoktan başladılar. Van’ın en önemli caddeleri baştan aşağı bayraklarla donatıldı. Bu seçim atmosferi zor geçeceğe benziyor.

Öncelikle ilk olarak Tuşba’da kazanması muhtemel partilerin adaylarına gelin şöyle bir göz atalım, Tuşba adaylarını tek tek yazı sonra değerlendirelim:

  1. Akp: Fevzi Özgökçe
  2. Bdp: Öner Yiğit
  3. Chp: Taner Coşkun
  4. Mhp: Muazzez Çakırgöz
  5. Hüda-Par: Faruk Tasan
  6. Saadet Partisi: İslam Dargın
  7. Bağımsız: Servet Yenitürk

Adayları tek tek değerlendirelim, gerisi size kalmış yorumlarınızı bekliyoruz:

Akp adayı Fevzi Özgeökçe : Tuşba’da kazanması en muhtemel aday. Çünkü Tuşba ilçesinde Van’ın orta sınıfı, yerlileri ve küresinliler yaşamakta. Akp genel seçimlerde bile Van’da en çok bu ilçeden oy almıştı. Üsteli Fevzi Özgeökçe’nin Bruki aşiretinden olduğunuda hesaba katarsak oylarını arttıracağını düşünüyoruz.

Bdp adayı Öner Yiğit: Bdp denince bir kere Van’ın hemen her yerinde her zaman kazanma ihtimalleri vardır. Önceki seçimlerdeki başarılarını dikkate alırsak Tuşba’da kazanma ihtimalleri vardır. Aslında Van’ın diğer ilçelerinde kazanma oranları yüzde yüze yakındır ama bu ilçede işler biraz karışık. Vanhaberleri.com.tr, Bdp sırf Tuşba’yı alabilmek için Cumhuriyet Caddesindeki eski gümrük binası arsasına kocaman seçim ofisi açtı. Bu ilçeye gösterdiği önemi gösteriyor bize göre.

Chp adayı Taner Coşkun: Taner Coşku üzülerek söylemeliyiz ki Van’da pek tanınan bir isim değil. Fakat Tuşba’da yaşayan orta sınıf Vanlıların bir bölümünün oylarını alacağını düşünüyoruz. Tuşba’da sıralamaya girebilir.

Mhp adayı Muazzez Çakırgöz: Bu isim siyasi partiler için hele de Mhp gibi bir parti için sürpriz oldu çünkü Mhp’den kimse kadın aday beklemiyordu. Seçilme ihtimali çok az.

Hüda-Par Faruk Tasan: Muhafazakar veya dindar Müslümanların partisi olarak kendini tanımlayan Hüda-Par, Tuşba için çok iddialı olmasa da en azından bir adayımız olsun diye yola çıktığını düşünüyoruz. Çünkü bu merkez ilçede kazanma ihtimalleri sıfır.

Saadet Partisi İslam Dargın: Saadet Partisinin siyasi arenada var olma çabalarından biride bu seçimler. Fakat kazanma ihtimalleri ne yazık ki yok.

Bağımsız Servet Yenitürk: Van’da Küresünnilerin tek adayı olan Servet Yenitürk, Ak Partiden aday gösterilmeyince seçimlere bağımsız olarak girdi. Tuşba’da yoğun olarak yaşayan Küresünni aşireti mensuplarının oyuna güveniyor. Van, Fakat unuttuğu birşey var ki oda şu: Küresünniler kendi adayları olsa bile (Daha önce Mustafa Kaçmaz aday olmuştu) 2002’den bu yana hep Ak Partiye oy verdiler. Kazanma ihtimali yok ama Ak Parti’nin oylarını bölüp Bdp’nin kazanmasını sağlayabilir.

Vanhaberleri.com.tr

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Van Merkez İlçe Tuşba'da Kim Kazanır

Van Merkez İlçe Tuşba’da Kim Kazanır

Incoming search terms:

 • van\da kim kazandı

10 Yorum

 1. van

  27 Mart 2014 at 09:49

  akp kazanacak göreceksiniz çünki gizli oyları var belki bdp 3 ilçede alır

 2. cihan akar

  5 Mart 2014 at 00:46

  tuşbada bdp kazanabilrmi ya bu nasıl mantık

 3. roboski

  25 Şubat 2014 at 22:17

  hüdapara yol açın

 4. harun

  18 Şubat 2014 at 01:00

  tabıkı bdp kazanaçak kesın ve nett

 5. serhat

  17 Şubat 2014 at 23:29

  Malesef yazar yanlı yorum yapmış Chpyi bile sıralamaya almış ancak Hüdapar’ı es geçmiş. Faruk Tasan bey Chpden az mı alacak yani. Hüdapar Van’da en az %25 alır bunu bi yere yaz sonra şok olma. İnanmayan beklesin bol keseden sallayanlardan değilim

 6. savaş yarışan

  17 Şubat 2014 at 19:06

  allah izin verirse bdp tüm türkiyede kazanacak

 7. savaş

  17 Şubat 2014 at 19:05

  tabiki bdp

 8. brukan

  17 Şubat 2014 at 12:14

  tuşba da bdp kazanır..öner yiğit de brukidir ve brukilerin bulunduğu bölgelerde bdpnin aldığı oy bellidir.

 9. vanlı

  17 Şubat 2014 at 12:03

  vanın yerlileri değiller bikere azeri kökenlidirler acemdirler

 10. erdal

  17 Şubat 2014 at 11:40

  kesinlikle bdp kazanır…hemde nasıl kazanır biliyormusunuz akp servet yeni türkü satın alsa dahi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir